کانکس کلین روم

کانکس کلین روم

کانکس کلین روم

کانکس کلین روم clean room یا اتاق تمیز یکی از محصولات کانکس مدرن برای استفاده در صنایع غذایی و صنایع پزشکی است. و در کاربری های خاصی مانند تولید قطعات کامپیوتری نیز به کار میرود. در تشریح این نوع سازه ابتدا می بایست مواردی را ذکر کرد. تا از ویژگی های آن کامل مطلع شویم. اتاق تمیز اصطلاحا به فضایی گفته میشود که میزان آلودگی و ذرات معلق در هوای آن می بایست در درجه استاندارد خاصی که برای آن در نظر گرفته شده است باشد. این درجه با دستگاه مخصوص اندازه گیری و درجه کیفی اتاق تمیز را مشخص میکند.

کاربرد کانکس کلین روم

کاربری اصلی کانکس کلین روم برای مصارف گوناگونی میباشد که با توجه به درجه مشخص شده برای هرکدام تعیین میگردد. به طور مثال درجه های خیلی بالای آن برای اتاق عمل یا تجهیزات دارویی خاص و حتی تولید قطعات الکترونیکی بسیار حساس کاربرد دارد. و درجه های پایین تر آن برای صنایع بسته بندی دارو، مواد غذایی و یا استفاده به عنوان فست فود نیز کاربری دارد.

مشخصات فنی

  • طراحی شده برای استفاده فست فود و صنایع غذایی، بسته بندی و ترکیب دارو، سردخانه مواد پروتئینی میباشد. دیواره، سقف و کف این نوع کانکس از نوع استیل بوده که کمترین جذب میکروب را دارد. و شستشوی آن نیز بسیار ساده و مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان صنایع غذایی نیز میباشد.
  • جداره های این کانکس کلین روم با عایق پلی یورتان با ضخامت مختلف تولید میشود که در واقع همان تکنیک ساخت ساندویچ پانل میباشد. و باز شوهای کانکس نیز با نوارهای لاستیک درزگیر ایزوله میگردد. البته در بعضی کاربری مانند فست فود که بازشو مستقیم به خارج برای تحویل محصول و ارتباط مستقیم با مشتریان دارد. این گزینه زیاد مورد توجه نبوده اما استفاده از متریال استیل در فضای داخلی آنها لازم و ضروری میباشد.
  • دیگر نمونه های کانکس کلین روم با درجه بالاتر نیازمند تجهیزات و دستگاه های پیشرفته ای مانند اندازه گیری ذرات معلق در فضا به صورت دایمی، دوش هوا، مکنده و دمنده، تصفیه کننده هوا، دستگاه کنترل رطوبت هوا و امکاناتی اینچنینی است که معمولا با کانکس تولید نمیشوند. و شرکتهای تولید کننده این تجهیزات پلان های فنی مهندسی تعیین و طبق نقشه محل نصب تجهیزات اتاق ساخته میشود. که این گونه اتاقها معمولا با سازه های بنایی ساخته و در مجموعه محصولات کانکس مدرن قرار ندارند.
  • همانگونه که گفته شد کاربری آنها به طور مثال برای اتاق عمل و یا تولید قطعات حساس الکترونیکی بوده که در داخل یک بیمارستان یا کارخانه تولیدی، در همان مرحله احداث ساختمان ساخته و تجهیز میشوند. و معمولا در دسته سازه های پیش ساخته قرار ندارند و در واقع بیشترین کاربری کانکس کلین روم برای مواد غذایی و پروتئینی و یا ترکیب دارو میباشد. البته استفاده دیگری نیز دارند که به علت محدود بودن گونه آنها از آوردن نام همه آنها در اینجا صرفه نظر شده است.

شرایط راه اندازی و نصب 

  • راه اندازی و نگهداری کانکس کلین روم که به آن کابین اتاق تمیز یا اتاق تمیز پرتابل نیز گفته میشود دارای شرایط خاصی بوده که بنا به کاربری آن متغیر است. اما چیزی که در همه آنها مشترک بوده این است که محل نصب کانکس اتاق تمیز می بایست فاصله مناسبی تا محل آلودگی و یا جمع آوری دور ریزهای یک کارخانه و حتی محل های عمومی داشته باشد.
  • در بعضی از کانکس ها برای جلوگیری از ورود آلودگی و میکروب از طریق هوا به داخل کانکس فشار مثبت هوا میدهند که اگر آلودگی از بازشوها یا سوراخی در بدنه کانکس بخواهد وارد شود. با این فشار مثبت هوا از آن خارج و به هنگام ورود و خروج افراد به داخل فضا نیز هوای آلوده محیط بیرونی به داخل کانکس راه نمی یابد. نکته بعدی نیز نحوه نگهداری و نظافت کانکس کلین روم میباشد. که با توجه به نوع کاربرد آن می بایست طبق یک برنامه دوره ای منظم با مواد ضد عفونی کننده داخل آن را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نمود.
  • البته نظافت نمای خارجی کانکس نیز مهم است و می بایست در این برنامه جای داده شود. همینطور راهروهای ورودی که به این اتاق تمیز راه دارند. لباسها و تجهیزات مورد استفاده، فیلترهای هوا و دستگاه نیز باید در دوره زمانی مشخصی تمیز و در صورت امکان آلودگی آنها و میزان ذرات معلق در فضا توسط دستگاه مخصوص اندازه گیری شود.

قیمت کانکس کلین روم

قیمت این کانکس به دلیل حساسیتهای موجود در کار و امکانات و قابلیتها و همچنین متریالهای اختصاصی که در تولید آن به کار می رود، بسیار بالاتر از یک کانکس معمولی میباشد. اما قیمت مشخصی برای کانکس اتاق تمیز نمیتوان تعیین نمود. زیرا قیمت آن وابسته به متغیرهای گوناگونی از جمله مهمترین آنها کلاس کانکس یا همان درجه استاندارد کار که میزان حساسیت و امکانات آن را تعیین میکند و همچنین به ابعاد و کاربری آن وابسته است. به همین خاطر قیمت کانکس کلین روم پس از سفارش و تعیین کردن کلاس مورد نیاز می بایست برسی و برآورد شود و دستگاه هایی که می بایست در آن نصب گردد نیز به هزینه افزوده و در نهایت قیمت با یک مشخصات فنی تهیه و ارائه شود.

کلمات کلیدی را وارد نمایید