کانکس ویلایی

کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی یکی از بهترین گزینه ها است تا شما مالک یک سوییت یا خانه شیک کوچک یا بزرگ با تمامی امکانات یک واحد مسکونی همانند اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام با هزینه مناسب شوید. در این مطلب با ما همراه باشید. تا بیشتر در خصوص این سازه منحصر بفرد صحبت کنیم.

کانکس ویلایی چیست؟

شما در اطرافتان کانکس هایی را دیده اید. کانکس های کارگری جلوی پروژه های ساخت و ساز، کانکس پلیس، کانکس روزنامه فروشی، کانکس نگهبانی، کانکس سرویس بهداشتی بین راهی و … . کانکس ویلایی نوعی از کانکس است که همانند یک خانه تمامی امکانات را دارد. در ساخت این سازه یک اسکلت بندی فلزی یکپارچه طراحی می شود.

وجود اسکلت بندی محکم و یکپارچه باعث می شود که این نوع سازه در برابر زلزله مقاوم باشد. یک ویلای کانکسی می توانند همانند یک خانه و یا آپارتمان متراژ دلخواهی را داشته باشد. در ویلای پیش ساخته می توان تمامی فضاهای مورد نیاز را طراحی کرد. هال، اتاق های خواب، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی، بالکن و حتی سونا و جکوزی را نیز می توان در کانکس ویلایی طراحی کرد.

انواع کانکس ویلایی

 • ویلایی چوبی
 • ویلایی ساندویچ پانل
 • ویلایی سمنت برد
 • ویلایی دو طبقه
 • ویلایی دوبلکس
 • ویلایی ترموود

ابعاد کانکس ویلایی

 • ویلایی 15 متری
 • ویلایی 18 متری
 • ویلایی 30 متری
 • ویلایی 40 متری
 • ویلایی 50 متری
 • ویلایی 72 متری
 • ویلایی 100 متری

طراحی کانکس ویلایی

مانند هر سازه یا بنایی کانکس ویلایی نیز نیازمند طراحی معماری، محاسبات سازه و برسی های فنی می باشد. که اینها همه بعد از بازدید از ملک خریدار و با توجه به شرایط و جهت گیری جغرافیایی ملک مورد نظر توسط مهندسین طراح انجام خواهد شد. البته در شرایطی که سازه مانند ویلای پیش ساخته از قبل ساخته و آماده باشد.

این طراحی ها بر اساس بهترین شرایط پیش فرض انجام می شود. معمولا این کار برای بنا با ابعاد کوچک انجام می گیرد. با اکثر شرایط هم خوانی داشته و قابلیت انطباق پذیری دارد. اما در شرایط کلی بهتر است طراحی کانکس بر اساس همان ملک انجام شود. چرا که ممکن است محل قرارگیری درب ها و پنجره ها، نورگیرها و بسیاری از نکات فنی، مانند نوع مصالح مورد نیاز در اقلیم های خاص، باید متناسب با محل قرار گیری بنا تعین شود.

امکانات کانکس ویلایی

همانگونه که در مقدمه گفته شد. این نوع کانکس ها دارای تمامی متعلقات یک خانه مسکونی می باشند. که عبارتند از سرویس بهداشتی و حمام، اتاق پذیرایی و اتاق های خواب به همراه کمد دیواری، آشپزخانه با کابینت مجهز شده با سینک، گاز، هود و آبگرمکن، نهارخوری و اتاق نشیمن. حتی در برخی موارد بخصوص در کانکس ویلایی لوکس فضاهایی مانند اتاق فیلم یا فضایی برای میز بیلیارد و پیانو نیز در نظر می گیرند.

مزایا

 • سرعت ساخت: مهمترین مزیت استفاده از یک سازه پیش ساخته که کانکس ویلایی نیز یکی از آنها است. سرعت در اجرا و قابلیت جابجایی آن از محلی به محل دیگر  و مقاومت در برابر زلزله می باشد. فرض کنید در یک منطقه با اقلیم سرد مانند مناطق شمال غرب کشور، اگر بخواهیم یک سازه را با روش های سنتی و مصالح بنایی بسازیم. به علت سرمای زیاد این امر در زمستان مقدور نیست. چرا که سرمای زیاد باعث یخ زدن بتن و ملات های بکار رفته در ساختمان و در نتیجه توقف ساخت و ساز خواهد شد.
 • قابلیت جا به جایی آسان: در حالی که سازه پیش ساخته را به راحتی در هر فصلی از سال می توان در آنجا اجرا کرد. زمان مورد نیاز جهت ساختن یک بنای پیش ساخته از نوع کانکس مسکونی حدود 20 تا 30 روز است. در نوع سنتی ساخت و ساز بین 9 تا 16 ماه به طول می انجامد. از طرفی به علت استفاده از قطعات پیش ساخته و مصالح سبک این سازه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله است. کشور ما جز مناطق زلزله خیز جهان است. برای استفاده از پیش ساخته سبک بسیار منطقی تر و ایمن تر خواهد بود.
 • کاهش هزینه های ساخت: نیز یکی دیگر از مزایای این کانکس به شمار می آید. چرا که در هنگام ساخت و ساز هزینه های جانبی، نظیر تجهیز کارگاه و اسکان پرسنل و بسیاری از مواردی که در کارگاه های ساختمانی مورد نیاز است را ندارد. در نتیجه هم هزینه های تولید کاهش می یابد. از طرفی با اجرای سریع قابلیت بازگشت سریع سرمایه را دارد. در اصطلاح می توان گفت صرفه جویی در زمان برابر با سود بیشتر خواهد بود.
 • عایق بندی کانکس: نسبت به ساختمان های بنایی، دارای درجه کیفی بالاتری در زمینه بهینه سازی انرژی است. و از اتلاف آن جلوگیری می نمایند.

مشخصات فنی

 • برای ساخت و ساز با سبک پیش ساختگی مصالح گوناگونی وجود دارد. با توجه به مواردی مانند شکل ظاهری، اقلیم مورد نظر، مسائل فنی، قیمت تمام شده و نظر کارشناسی، طراح معمار از یک یا چند مورد آنها در یک بنا استفاده می شود. مهمترین آنها استفاده از پانل های آماده یا همان ساندویچ پانل است. یا نوع سایدینگ که در واقع نام یک نوع ورق فولادی گالوانیزه شده است. به دلیل فرم خم آنها که بصورت افقی است. به نام سایدینگ یا ویلای کانادایی معروف هستند.
 • استراکچر یا همان اسکلت آنها متشکل از پروفیل های آهنی و شاسی تیر آهن است. معمولا داخل آنها با دیوار پوش پی وی سی تزیین می شود. این دیوار پوش ها خود دارای طرح های متنوع از چوب و کاغذ دیواری است. خریدار با توجه به سلیقه خود می تواند، یک یا چند تا از آنها را برای محیط داخلی انتخاب کند.
 • برای نمای خارجی از چوب های ترموود نیز استفاده نمود. که زیبایی کانکس را دو چندان می کنند. در کنار آن هزینه های کار را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می دهند.
 • کف کانکس از نوع تخته ضد آب با انواع کف پوش یا لمینت پارکت اجرا نمود. هم می تواند از نوع سرامیک باشد. فقط نوع سرامیک به دلیل استفاده از ملات، ماسه، سیمان باعث افزایش قابل توجه وزن سازه شود. امکان دارد. مشکلاتی برای بارگیری و حمل به وجود آورد. یا در هنگام حمل سرامیک ها از ملات خود جدا شوند. توصیه می گردد. اجرای سرامیک پس از قرار دادن کانکس در محل انجام شود.

ساخت کانکس ویلایی

 • روش اجرا در محل: برای ملک هایی است که به دلیل محدودیت هایی نظیر عرض کم جاده یا وجود درختان تنومند درون باغ نمی توان کانکس را به آنجا حمل کرد. برای این حالت مصالح اولیه به محل حمل و کانکس از پایه در همانجا ساخته می شود. در این روش مزیتی که وجود دارد این است که ابعاد بزرگ و یا پلان هایی خارج از حالت مربع مستطیل به راحتی قابل اجرا است. و محدودیت هایی که حمل به وجود می آورد دیگر وجود ندارد.
 • اجرا در کارخانه: روش بعدی نیز ساخت در کارخانه است. که در این روش کانکس ابتدا بصورت کامل در کارخانه ساخته می شود. و سپس به محل مورد نظر حمل می شود. از مزایای این روش کاهش هزینه های کلی و سرعت بالا تر در ساخت آن را می توان نام برد.

مصالح کانکس ویلایی

 • برای ساخت و ساز با سبک پیش ساختگی مصالح گوناگونی وجود دارد. که با توجه به مواردی مانند شکل ظاهری، اقلیم موردنظر، مسائل فنی، قیمت تمام شده و نظر کارشناسی طراح معمار از یک یا چند مورد از آنها در یک بنا استفاده می شود. که مهمترین آنها استفاده از پانل های آماده یا همان ساندویچ پانل می باشد. که نوع سایدینگ آن در واقع یک نوع ورق فولادی گالوانیزه شده است که بدلیل فرم خم آنها که بصورت افقی است به نام سایدینگ یا ویلای کانادایی معروف هستند.
 • اسکلت کانکس ها متشکل از پروفیل های آهنی و شاسی تیر آهن بوده و معمولا داخل آنها با دیوار پوش پی وی سی تزیین می شود. این دیوار پوش ها نیز خود دارای طرح های متنوعی از چوب و کاغذ دیواری بوده که خریدار با توجه به سلیقه خود می تواند یک یا چند کد از آنها را برای محیط داخلی انتخاب کند. همچنین می توان برای نمای خارجی از چوب های ترمو استفاده نمود که زیبایی سازه را دو چندان می کنند اما در کنار آن هزینه های کار را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می دهند.
 • کف کانکس ویلایی هم می تواند از نوع تخته ضد آب با انواع کف پوش یا لمینت پارکت اجرا شود. و هم می تواند از نوع سرامیک باشد. فقط نوع سرامیک به دلیل استفاده از ملات ماسه سیمان باعث افزایش قابل توجه وزن سازه شده که امکان دارد. مشکلاتی برای بارگیری و حمل بوجود آورده و یا در هنگام حمل سرامیک ها از ملات خود جدا شوند. به همین خاطر توصیه می گردد. اجرای سرامیک پس از قرار دادن سازه در محل انجام شود.

جا به جایی کانکس ویلایی

برای جا به جایی این کانکس از محلی به محل دیگر، به یک دستگاه جرثقیل با توان متناسب و یک تریلی با کفی مخصوص حمل بار نیاز است. به راحتی کانکس را توسط جرثقیل از زمین بلند کرده و بر روی کف تریلی قرار می دهیم. سپس به محل مورد نظر خود حمل کرده و در آنجا نیز به وسیله جرثقیل تخلیه می کنیم.

 • حتما تریلی دارای بارنامه قانونی و بیمه بار باشد. و در صورتی که عرض کانکس ویلایی بیش از 2.5 متر و تا حداکثر 3.5 متر باشد. مجوز حمل بار ترافیکی از پایانه حمل و نقل کشور و پلیس راه دریافت شده باشد. و اگر از بیش از 3.5 تا حداکثر 4.5 متر باشد. حتما توسط خودرو های سواری باید اسکورت شود.
 • همچنین توصیه می گردد مسیر را قبل از انتقال سازه مورد برسی قرار داده شود. و محدودیت های عرضی و ارتفاعی جاده مانند تونل ها و پل هوایی ها را در نظر بگیرید. تا از بهترین مسیر و کم تردد ترین مسیر برای جا به جایی ویلا استفاده کنید.
 • اگر کانکس عرض زیادی داشته باشد. مثلا بیش از 3.5 متر بهتر است بصورت دو قلو ساخته و از محل های مشخص شده جدا شود. سپس در محل مورد نظر مجدداً به یکدیگر متصل شوند. اما برای سازه های کوچک نیازی به این کار نیست. و کل بنا یک تکه به محل منتقل می گردد.

نمای داخلی

اگر بخواهیم فضای داخل کانکس را در کاربری های مختلف مورد برسی قرار دهیم. قطعا داخل این کانکس جز مهمترین آنها خواهد بود. چرا که محلی برای اسکان اعضای خانواده و به نوعی سکونت گاه محسوب می شود. که می بایست دارای امکانات رفاهی برای اعضای خانواده باشد. داخل این کانکس دارای امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی و حمام، فضای آشپزخانه مجهز به کابینت و متعلقات آن، اتاق خواب یا استراحت، به همراه یک سالن نشیمن بصورت حداقلی باید باشد. و در مساحت های بزرگ ممکن است چند سرویس بهداشتی بصورت ایرانی و فرنگی، فضای میز بیلیارد، اتاق فیلم و اتاق خواب های بیشتری تعبیه شده باشد.

 

مطالعه کنید:

کلمات کلیدی را وارد نمایید