کانکس آکوستیک

کانکس آکوستیک

کانکس آکوستیک

کانکس آکوستیک یکی دیگر از محصولات کانکس مدرن است. در یک تعریف کلی سازه ای پیش ساخته با جداره عایق شده در برابر نفوذ امواج صوت به داخل و بر عکس آن عایق در برابر خروج صوت از فضای داخل به فضای بیرونی که توسط شرکت ما برای کاربری های متفاوتی طراحی و تولید میگردد. در ادامه نگاهی به انواع کاربرد آن به همراه ویژگی مهم در ساختار کانکس آکوستیک خواهیم داشت.

کاربرد کانکس آکوستیک

در فضای شلوغ شهری بعضی مواقع به دلیل فعالیتهای خاصی نیاز به سکوت کامل و به دور از هیچ گونه امواج صوتی هستیم که نمونه بارز آن را میتوان استودیوهای ضبط صدا را نام برد. در این شرایط اتاقی که محل رکورد است می بایست از هر لحاظ آکوستیک بوده تا صدای اضافی ضبط نشود. همچنین محل تمرین سازهایی مانند جاز که دارای صدای زیادی هستند نیز به همین گونه میباشد. کاربرد دیگر کانکس آکوستیک کاملا بر عکس مورد قبلیب وده که در آن دستگاه یا تجهیزاتی که خود مولد صدای ناهنجار است در یک فضای شهری یا مجتمع مسکونی نصب میگردد. که به دلیل جلوگیری از مزاحمت آن برای ساکنین منطقه از یک سازه آکوستیک استفاده میشود. نمونه بارز آن در محصولاتی نظیر کانکس سایلنت که برای ژنراتور و دیزل کمپرسور استفاده میشود بوده که پیش تر درباره آنها توضیحاتی ارائه شده است.

مشخصات فنی

معمولا رایجترین مصالح برای ساخت کانکس آکوستیک که توان برقراری این شرایط را داشته باشد ساندویچ پانل با عایق های پلی اورتان و ضخامت های حداقل 4 و حداکثر 8 سانتیمتر میباشد. همچنین در این کانکس معمولا پنجره یا جداره شیشه ای تعبیه نمیگردد. مگر بنا به نیاز الزام کار باشد. بیشتر از فضای بیرونی در این نوع سازه فضای داخلی کانکس اهمیت داشته چرا که عملیات صدا گیری می بایست درون آن انجام شود. که این کار از طریق نصب فوم های سینوسی شکل که به فومهای شانه تخم مرغی نیز شهرت دارند. و نصب پانلهای صداگیر سقفی صورت میگیرد. این پانلها به فوم جذب کننده صوتی نیز شناخته میشوند. کانکس آکوستیک بنا به نوع استفاده وجود دارای درجه های مختلفی بوده که بنا به نیاز ممکن است. فومهای متفاوت با ضخامتهای مختلفی در آن کار شود.

موارد استفاده کانکس آکوستیک

دیگر مواردی که ممکن است استفاده شخصی از کانکس آکوستیک شود. ساخت استودیوی تمرین موسیقی خانگی و یا ساخت اتاق مطالعه در حیاط یا پشت بام منزل بوده که معمولا در آنها از روشهای ساده تر و مقرون به صرفه تر استفاده میشود. همچنین سالن همایش، اتاق جلسات اداری نیز میتواند به نوعی اتاق آکوستیک باشد. که البته در آنها نیز با روشهای ساده تر مانند سقف های کاذب و پانلهای دیواری مشبک درجه ای از آکوستیک را ایجاد میکنند که از مبحث کانکس خارج و به نوعی تکنولوژی در معماری داخلی مرتبط میگردد.

کلمات کلیدی را وارد نمایید